Zioła w ogrodzie - dlaczego warto je mieć
Zioła to takie rośliny, które zdecydowanie nie posiadają żadnych wad – z jednej strony dodają uroku w przydomowym ogrodzie, pięknie pachną, są łatwe w uprawie a dodatkowo mają ogromną leczniczą moc. Czy ktoś wyobraża sobie włoskie spaghetti bez przyjemnego aromatu bazylii i oregano? Albo domowy, niedzielny rosół bez dodatku natki pietruszki? Cóż nie pomoże bardziej na ból brzucha, aniżeli kubek gorącej zaparzonej mięty? Te wszystkie zioła są na co dzień wykorzystywane praktycznie w każdym domu. Uprawa większości ziół nie jest trudna. Wystarczy znać kilka wskazówek, by nasz ogród zamienił się w przydomową zielarnię.
Gdzie hodować zioła?
Zaleca się, aby sadzić zioła w osłoniętych i nasłonecznionych miejscach. Najlepiej tam, gdzie gleba jest lekka i przepuszczalna. Możemy wykorzystać kilka przedmiotów do sadzenia – każde z nich dodatkowo pięknie udekoruje ogród.
- Pojemnik - pojemnik do uprawy ziół jest dobrym pomysłem, jeśli zadbamy o odpowiedni drenaż. W tym przypadku możemy pogrupować zioła w zależności od ich tempa wzrostu albo potrzeb względem rodzaju pielęgnacji. Gdy zioła zaadaptują się do nowego środowiska, to bez problemu pojemnik możemy przenieść w inne miejsce. Pojemnik powinien mieć głębokość min. 15 cm. Jednym z wyjątków jest koper, który posiada długi korzeń, dlatego pojemnik powinien być większy.
- Skrzynka - idealnie nada się do uprawy roślin, które mają pędy wzniesione, a także pokładające się. Dla naszej wygody i łatwiejszego podlewania ziół, skrzynkę należy wypełnić żwirkiem, a potem całkowicie włożyć do niej doniczki. Najlepszą doniczką będzie ceramiczna, ponieważ ich porowatość minimalizuje ryzyko przelania ziół wodą. Pamiętajmy jednak o tym, że w okresie letnim należy je podlewać zdecydowanie częściej. Jeśli nasza kuchnia jest nieco większa, to świetnym rozwiązaniem jest postawienie skrzynki w pobliżu okna lub powieszenie jej. Skrzynkę możemy pomalować na biały kolor, co nada jej prowansalskiego szyku.
- Podwyższone gądki - to ciekawa propozycja, jeśli mamy więcej miejsca do zagospodarowania w ogrodzie. Grządki otoczone cegłą robią duże wrażenie i mogą stać się atutem współczesnego ogrodu. Do uprawy ziół na grządkach, zaleca się aby ziemia była gliniasta. Do środka możemy zastosować żwirek, który osłabi rozwój chwastów, a ponadto świetnie utrzyma wilgoć. W tego typu rozwiązaniu, sprawdzą się zioła, które naturalnie występują w klimacie śródziemnomorskim np. szałwia, tymianek czy oregano.
Jakie zioła są łatwe w uprawie?
W przyrodzie występuje wiele różnorodnych gatunków ziół, które fascynują zastosowaniem. Mimo, że czasami chcielibyśmy mieć wszystkie zioła świata w naszym ogrodzie, to jest to niemożliwe – chociażby ze względów czasowych. Musielibyśmy poświęcić naprawdę sporo czasu, aby odpowiednio pielęgnować wszystkie gatunki ziół. Dlatego najlepiej jest, gdy skupimy się na ziołach, które są łatwe w uprawie, nie zajmują dużo czasu i mają podobne potrzeby pielęgnacyjne.
- Bazylia pospolita - jest rośliną jednoroczną, wysiewa się ją wiosną w wysokich doniczkach, ze wszystkich gatunków bazylii, ta ma najlepszy smak, właściwości lecznicze: łagodzi wzdęcia, zwalcza bezsenność, poprawia trawienie; osiąga 30 cm.
- Koper ogrodowy - jest rośliną jednoroczną, wysiew do gruntu, stanowisko lekko słoneczne, po 7 tygodniach po posianiu można go ścinać, właściwości lecznicze: łagodzi ból, działa antyoksydacyjnie; osiąga 60 cm.
- Mięta - smakowo najlepsza jest mięta pieprzowa, szybko się rozrasta, lubi glebę wilgotną i żyzną, właściwości lecznicze: działa antybakteryjnie i antywirusowo, uspokaja, pomaga w problemach trawiennych; osiąga 60 cm.
- Pietruszka zwyczajna - jest rośliną jednoroczną, najłatwiejsza jest odmiana szerokolistna, preferuje lekkie zacienienie, właściwości lecznicze: bogata w żelazo, chroni przed nowotworami, działa odtruwająco; osiąga 30 cm.
- Szałwia lekarska - jest rośliną kilkuletnią, lubi miejsca nasłonecznione, odmiana o zielonych liściach ma większą odporność na szkodniki, właściwości lecznice: zwalcza nadmierną potliwość, obniża poziom cukru we krwi, działa przeciwzapalnie; osiąga 60 cm.
- Laur (wawrzyn) szlachetny - krzew hodowany w donicy, należy go przycinać, lubi słońce, może spędzić zimę w pomieszczeniu, właściwości lecznicze: łagodzi bóle reumatyczne, oczyszcza organizm z toksyn; osiąga 1,5 m.
- Lebiodka pospolita - musi mieć dostęp do pełnego słońca, rośnie w żyznej glebie o zasadowym odczynie, właściwości lecznicze: wspomaga metabolizm, działa rozkurczowo i uspokojająco, osiąga 80 cm.
- Macierzanka tymianek -jest rośliną kilkuletnią, po 3-4 latach trzeba ją wymienić, odporna na mróz, preferuje środowisko suche, właściwości lecznicze: ułatwia oczyszczanie oskrzeli, pobudza pracę serca, łagodzi nerwobóle.
Kupujemy zioła - na co zwrócić uwagę?
- Kolorowe zioła – niewątpliwie są bardziej urokliwe, ale jeśli chcemy mieć kolorową odmianę np. szałwii, rozmarynu czy tymianku, to nie ma się co oszukiwać, że są one mniej odporne od swoich zielonych odpowiedników.
- Duże rośliny – jeśli chcemy mieć w ogrodzie zioła, które dorastają większych rozmiarów, najlepiej je kupić, gdy są już dojrzałe; wtedy będziemy mieli pewność, że np. wawrzyn przyjmie się na naszej glebie i będzie mógł nadal pięknie się rozrastać.
- Małe rośliny – koperek, bazylię czy pietruszkę zazwyczaj wysiewa się z nasion, jednak łatwiej jest kupić gotową, mniejszą sadzonkę ze sklepu ogrodniczego.
- Oglądanie roślin przed zakupem – na pierwszy rzut oka, roślina może nas zachwycić i wtedy bez zastanowienia ją kupujemy; warto jednak najpierw sprawdzić, czy na zewnętrznej stronie liści nie pojawiają się pomarańczowe kropki, które oznaczają, że roślina jest zarażona chorobą zwaną rdzą.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy temat ziół w ogrodzie. Z pewnością nie wyczerpaliśmy całości. Jeśli marzysz o własnym ziołowym ogródku a mało Ci wiedzy – zleć zaprojektowanie ogródka ziołowego profesjonaliście. 🙂