Loading

Wiosenne nasadzenia

paulove blog

Wiosenne nasadzenia

Kwiecień to miesiąc w którym można posadzić krzewy i drzewa sprzedawane z odkrytymi korzeniami, czyli kopane z gruntu. Możemy się w nie zaopatrzyć w szkółce ogrodniczej albo sklepie. Są one zdecydowanie tańsze od roślin uprawianych w pojemnikach. Zdarza się, że kosztują nawet o połowę mniej, a niższa cena wynika z faktu, że w donicach rośliny rosną znacznie wolniej niż w ziemi i wymagają intensywniejszej pielęgnacji podczas uprawy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin z gołym korzeniem?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby bryła korzeniowa była w jak najlepszym stanie, dobrze rozwinięta i nieprzesuszona. Jeśli korzenie są krótko ociosane, nie przyjmie się na pewno. Najlepszym sposobem zakupu będzie zamówienie w szkółce ogrodniczej wybranie odpowiedniego okazu i poprosić o ich wykopanie na konkretny dzień. Najlepiej od razu posadzić je do gruntu. Oczywiście solidnie podlać. Nawadniamy przez kilka tygodni i efekt gwarantowany 🙂

Jak prawidłowo sadzić zakupione rośliny?

Należy wykopać na tyle duży dół, aby można było swobodnie umieścić w nim korzenie krzewu. Na dno wsypujemy trochę dobrej ziemi, najlepiej uniwersalnego substratu ogrodniczego, ziemi próchnicznej lub trochę kompostu. Jeśli roślina ma zbyt długie korzenie można odrobinę skrócić przed umieszczeniem w dołku. Korzenie zranione bądź złamane należy odciąć powyżej uszkodzenia.

Uwaga! Ważne, aby zakupiona roślina rosła na takiej głębokości jak poprzednio w szkółce lub pojemniku. Każdej posadzonej roślinie przycinamy pędy korony: przewodnik skracamy o połowę, a pędy boczne o 1/3 długości.

Warto wiedzieć

Drzewa i krzewy zakupione w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Należy zadbać o to, aby bryła nie uległa rozkruszeniu no i oczywiście po wsadzeniu rośliny obficie ją podlewamy.

Życzę udanych nasadzeń i pięknych efektów 🙂

Wiosenne formowanie róż

Po ustaniu przymrozków w kwietniu zdejmujemy osłony m.in. z róż. Szczególnie dotyczy to wrażliwych odmian. Po odsłonięciu różanych krzewów usuwamy niektóre pędy, szczególnie te suche, najstarsze oraz uszkodzone przez mróz lub choroby. Uwaga, formowanie róż robimy dopiero dwa tygodnie po ich odsłonięciu.

Skracając pędy pamiętajmy, że nie jest to jeszcze właściwe wiosenne cięcie, a jedynie pierwsze, pielęgnacyjne.

Jak skracamy pędy?

Miniaturowe odmiany róż – pędy skracamy o połowę.

Odmiany pnące – pozostawiamy koło 6 najsilniejszych pędów, które można nieco skrócić.

Odmiany pienne – tutaj pozostawiamy pędy długości koło 20 cm, a wielko oraz wielokwiatowe przycinamy najsłabsze nad 5-6 pąkiem. Najsilniejsze pozostawiamy nieco dłuższe.

Gatunki wielokwiatowe – w kwietniu warto wyciąć słabe, cienkie pędy oraz te rosnące w niewłaściwym kierunku.

Po zakończeniu formowania rośliny zasilamy mieszanką przeznaczoną do róż lub kompostem i opryskujemy je preparatem grzybobójczym.

W następnym artykule napiszemy o zakładaniu trawnika oraz formowaniu rabat i klombów.

Artykuł Cię zaciekawił?

A może poszukujesz więcej inspiracji na temat roślin, chętnie służę radą i pomocą.

Zapraszam do kontaktu TUTAJ

Najnowsze na blogu

Drzewa kwitnące latem

Drzewa kwitnące latem

Lato, to czas kolorów. To dowód na to, że natura potrafi być piękna nie tylko wiosną.

Bogactwo brzóz

Bogactwo brzóz

Początek wiosny kojarzy się nie tylko ze stopniowym odstawieniem ciepłych ubrań, ale także z rozkwitem brzóz, które są nie tylko piękną ozdobą, ale również ich właściwości są istnie lecznicze.

Recepta na ziołowy ogródek

Recepta na ziołowy ogródek

Zioła są dobre, smaczne i efektowne. Dowiedz się, jak je łatwo uprawiać, aby były walorem ogrodu.

Tagi: jak przycinamy róże, jak sadzimy krzewy wiosną, kwiecień w ogrodzie, paulove w ogrodzie, wiosenne nasadzenia

Shopping Basket