Loading

Rychwał II koło Konina

Nasłoneczniony przedogródek

Nasłoneczniony przedogródek

Oto projekt zagospodarowania przestrzeni pomiędzy domem a ulicą, ujętej po bokach nawierzchniami: wejściową oraz wjazdową. Prostokątny obszar (około 10 x 5 m) spełnia funkcję reprezentacyjną oraz komunikacyjną między podjazdem a wejściem do domu. Z uwagi na trudne warunki dla roślin (duże nasłonecznienie i mała wilgotność) zaproponowaliśmy nawierzchnię z jasnego kruszywa, która poprzecinana jest prostopadłymi liniami z obijanej kostki brukowej, a w centralnej części ozdobiona wymurowanymi klombami z postarzanej cegły. Poziome podziały są niepowtarzalne i tworzą układ przenikających się kwadratów i prostokątów, a dodatkowo na środku „wyrastają” dwa prostokąty w formie klombów. Przejście z samochodu do domu stworzono z płyt tarasowych imitujących drewno. 

Powierzchnia wjazdu dla samochodów ułożona będzie z istniejącej kostki po rozbiórce. W koncepcji zaproponowano, aby poziome linie z centralnej kompozycji, przeciągnąć na wjeździe. Wjazd od strony ogrodzenia zyskał nowy kształt z prostopadłymi wykończeniami, które mają lustrzane odbicie po drugiej stronie nawierzchni. Wspomniane ostre kąty dają możliwość wprowadzenia w wąskim pasie pionowych elementów jakimi są bryły kamienne oraz rośliny. Ponadto, powstała opaska z kruszywa wokół domu, aby odsunąć nawierzchnię od domu optycznie poszerzając przestrzeń. 

Centralna kompozycja pomiędzy wejściem do domu i wjazdem wypełniona jest dwoma frakcjami kruszywa o nazwie „Biała Marianna”. Płaszczyzny wnętrz prostokątów wypełnia grube kruszywo, natomiast cienka opaska wokół domu oraz otoczenie płyt chodnikowych -drobne kruszywo. Jasne ciepłe barwy kruszywa oraz piaskowe melanże i obijane powierzchnie kostek Castello Antico i Vario nawiązują do ogrodzenia, a także rozjaśniają frontową część działki jednocześnie optycznie ją powiększając. W środkowej kwadratowej płaszczyźnie ustawiono dwie skały fyllitowe – naturalne elementy dekoracyjne, dzięki którym kolor grafitowy (barwa dachu, przęseł ogrodzeniowych i starej kostki) zostanie w subtelny sposób „przemycony” do ogrodu. Także trzy kolejne egzemplarze tego kamienia zamontowane będą w pasie między podjazdem a ogrodzeniem. 

Rośliny zaproponowane w projekcie to dwa drzewa: Robinia biała w odmianie kulistej korony szczepionej na pniu (posadzona na tle domu w jednym z murowanych kwietników – świetnie nadająca się do pojemników i znosząca okresy suszy) oraz Wiśnia piłkowana w odmianie o koronie odwrotnie stożkowatej, pięknie kwitnąca wiosną na różowo (posadzona w narożniku działki, pomiędzy podjazdem a ogrodzeniem). Następnie oryginalny krzew zimozielony czyli Ostrokrzew kolczasty w odmianie o żółto obrzeżonych liściach i czerwonych owocach (posadzony razem z robinią). Kolejne zastosowane gatunki to trawy, zestawione w grupach, na zasadzie kontrastu budowy tych roślin: 1.Trzcinnik ostrokwiatowy – sztywno sterczący „pionowy” w odbiorze 2. Piórkówka japońska – dość szerokie kępy i liście oraz kwiatostany mocno się przewieszają 3. Kostrzewa ametystowa – zanim zakwitnie jest niską zwartą kępką, dopiero kwiatostany nadają jej wysokości i lekkości, pięknie się przewieszając. Przed ścianą domu posadzone one będą w prostokątach – dwa niskie i jeden podwyższony. Dwa egzemplarze traw (Piórkówka japońska i Trzcinnik ostrokwiatowy) umiejscowiono pomiędzy wjazdem a ogrodzeniem, przy fyllitach.

Proponuje się również montaż oświetlenia najazdowego w dwóch prostokątach „pod” trawami i ilości po 3 do każdego z koryt. Możliwe jest też zamontowanie jednej większej lampy oświetlającej od dołu Robinię.

Najnowsze realizacje

Projekt zieleni na parkingu firmowym

Projekt zieleni na parkingu firmowym

Dominujące powierzchnie betonowe oraz asfaltowe aż “proszą się” o zastosowanie zieleni. Taką też potrzebę wyrazili włodarze firmy…

Uniejów

Uniejów

W tej realizacji działka ma oryginalny kształt, gdzie przy prawie prostokątnych granicach bramę wjazdową ulokowano na ukos.

Pąchów / Kramsk

Pąchów / Kramsk

Znaczne odsunięcie budynku domu od drogi daje zalety w postaci ciszy i odosobnienia ale wymusza jednocześnie długi utwardzony podjazd.

Shopping Basket