Porą roku, która zdecydowanie kojarzy się z rozkwitem wszelkich roślin, kwiatów, bylin, czy kwiatostanów drzew jest wiosna. To wtedy natura budzi się z zimowego snu
i rozwija do pełni życia. Jest to czas kiedy ogrodnicy mają najwięcej pracy, pielęgnując ogród, ale także zbierając owoce czy pozyskując inne elementy wykorzystywane chociażby w celach medycznych.
Wiele drzew pełnię swojego piękna osiąga w porze letniej, która kojarzy się nam jednoznacznie z wakacjami, ale wielu miłośnikom ogrodu z pewnością daje zajęcie w postaci spędzenia wolnego czasu na pielęgnacji roślin.
Drzewa wymagają więcej troski i zainteresowania w zależności od ich formy. Wiele drzew przyjmuje kształt żywopłotów, czy nawet niewielkich drzewek, które można dostosować do wielkości swojego ogrodu. Na szczęście jest mnóstwo różnych gatunków, różniących się nie tylko wyglądem, czy przeznaczeniem, ale także wieloma cechami, które wpływają na poziom trudności ich pielęgnacji, czy jego innych metodach lub zasadach.
Wiele drzew osiąga swoją pełnię rozwoju latem, ta pora roku jest czasem szczególnym dla niektórych z nich. Poniżej prezentujemy wybrane gatunki, których pełnia rozkwitu przypada latem.
Robinia akacjowa
Akacja jest prawdopodobnie jednym z najbardziej pospolitych drzew jakie przyjdzie nam zobaczyć w rozkwicie latem. Potrafi osiągnąć wysokość do 10m.
Piękne kwiatostany zwisające z koron posiadające długość od 10 do 12m, zachwycają miodowym zapachem.
Akacja jest drzewem światłolubnym, nieposiadającym specjalnych wymagań co do gleby. Ze względu na jej letnie upodobania, nie przeszkadzają jej gorące i suche dni ani zanieczyszczenia.
Lipa
Kolejne drzewo głęboko zakorzenione w kulturze słowiańskiej. Zaraz obok dębu była najważniejszym świętym drzewem, kojarzona z płodnością, życiem rodzinnym i urodzajem, który prasłowianie składali modły. To długowieczne drzewo, posiada nie tylko cenne właściwości lecznicze, ale także ozdobne. Posiada ciemnoszarą korę oraz prosty pień, który staje się grubszy
z wiekiem. Lipa jest bardzo charakterystycznym drzewem łatwym do rozpoznania poprzez jej sercowate liście. Posiada żółte lub białe kwiaty układające się baldachy.
Surmia / Katalpa
Surmia jest niezwykle urodziwym drzewem liściastym, które w Polsce jest dość nowe i nie jest jeszcze powszechnie znane, ale coraz bardziej zyskuje na popularności i częściej już można zobaczyć je w polskich ogrodach.
Surmia uwielbia słońce, posiada duże i owalne liście,
które zrzuca podczas zimy, poza tym jej piękne białe kwiaty sprawiają, że jest jednym z najładniejszych
i najbardziej pożądanych drzew do ogrodu.
Sumak octowiec
Jest to drzewo, które jest dość niezwykłe na swój sposób, ponieważ większość osób je zna i znajduje się w wielu ogrodach, lecz mało kto zna jego nazwę.
Drzewo wybierane jest często ze względu na jego piękno
i estetykę. Liście pojawiają się jedynie na młodych gałązkach, a jego kwiaty swoją bordową barwą upiększą nasz ogród.
Tulipanowiec amerykański
Tulipanowce są piękne przez większą część roku. Charakteryzuje się pięknymi kwiatami, czworokątnymi liśćmi, jest długowieczny i bardzo wysoki. W zależności od odmiany blaszki liściowe mają różny kształt i kolor: zielony, seledynowy. Drzewa te w okresie rozkwitu osiągają najpiękniejszy wygląd. Wygląd kwiatów przypominających tulipany sprawia, że stanowią idealną ozdobą każdego ogrodu. Tulipanowce są trudne do pielęgnacji i utrzymania,
ale kiedy odpowiednio się o nie zadba wydobędą swój skarb w postaci kwiatów ukryty pod warstwą liści.
Wiśnia pospolita
Wiele drzew posiada medyczne zastosowania i o dziwo wiśnia należy również do nich.
Od wieków kwiaty wiśni uważane są za środek leczniczy gdyż posiadają działanie wpływające pozytywnie na zapalenie płuc, rozgrzewa i wzmaga pocenie.
W połączeniu z innymi ziołami jak np. mniszek lekarski, dziurawiec lub mięta pobudza metabolizm oraz pożądany jest przez diabetyków.
Wiśnia dosłownie w całości przynosi pozytywne skutki, ponieważ nawet ogonki wiśni, które posiadają kwasy organiczne oraz substancje antybakteryjne, czy przeciwzapalne pomaga
w redukcji tkanki tłuszczowej oraz usuwania obrzęków.
Jarząb pospolity
Jest to drzewo, które najczęściej spotykane jest w lasach
i parkach chociażby dlatego, iż potrafi osiągnąć bardzo duże rozmiary, bo aż do 15m.
Pąki kwiatów wykazują właściwości zdrowotne.
W swoim składzie zawierają witaminę C, olejek eteryczny oraz karotenoidy o właściwościach antyoksydacyjnych.
Kwiaty działają moczopędnie oraz przeczyszczająco, oraz leczą zaparcia.
Przyroda bywa piękna niezależnie od pory roku, ale najbardziej magiczną rzeczą jest odróżniający się wygląd drzew i możliwość obserwacji procesu ich rozkwitu od wiosny,
aż znów zapadną w zimowy sen.